ثبت جهانی صنایع دستی سه منطقه ایران

3

اینکه هر چند وقت یکبار خبر ثبت جهانی میراث فرهنگی کشور به گوش می رسد بسیار خوشحال کننده است و نشان می دهد که میراث فرهنگی ایران ارزش جهانی دارد و مورد توجه جهانیان است. اما خبر خوشحال کننده از میان خبرهای میراث فرهنگی منتشر شده در روزهای اخیر اینکه دو شهر مریوان و سیرجان و روستای کلپورگان ثبت جهانی شدند.
به گزارش ایرانتریپز به نقل از ایسنا، معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور، ثبت جهانی شهر مریوان را برای بافت کلاش (گیوه)، سیرجان را برای گلیم شیریکی پیچ تایید کرد. همچنین این مقام مسئول از ثبت جهانی کلپورگان نخستین روستای صنایع دستی در منطقه ی آسیا و اقیانوسیه برای سفال در سیستان و بلوچستان خبر داد.
در این راستا رئیس منطقه ی آسیا و اقیانوسیه ی شورای جهانی صنایع دستی، غدا هیجاوی و معاون رئیس منطقه ای شورای جهانی صنایع دستی، کوین مورای، مرداد سال جاری به عنوان ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی از شهر مریوان در کردستان، سیرجان در کرمان و کلپورگان در سیستان و بلوچستان بازدید کرده و روند تولید صنایع دستی در این شهرها را مورد بررسی قرار دادند.
باید گفت شهرستان مریوان کردستان قطب تولید “کلاش” در ایران محسوب می شود. همچنین گلیم “شیریکی پیچ” از شاخص ترین دست بافته های زنان روستایی و عشایری شهرستان سیرجان در استان کرمان است که خاستگاه اصلی آن روستای دارستان در ۲۵ کیلومتری این شهر است  روستای دارستان نیز از قدیم، مهد بافت گلیم بوده که این نام را نیز به همین خاطر گرفته است. روستای کلپورگان در سیستان و بلوچستان هم با سفالهایش شهرت یافته است. این روستای زیبا با قدمت 7هزار ساله در سفالگری در نزدیکی شهر مرزی سراوان واقع شده است. زنان بلوچ با استفاده از خاک رس اطراف محل سکونت خود به طور کاملا سنتی ظروف سفالی می سازند. ظرفهای سفالی تهیه شده با این شیوه ابتدا به رنگ خاکستری بوده و پس از قرار گرفتن در کوره و پخت به رنگ قرمز در می آیند.
پیشتر غدا هیجاوی در خصوص شرایط شهرهای صنایع دستی در دنیا گفته بود: این شهرها با توجه به راهنماهایی که دارند باید پیشرفت کنند، مراکز آموزشی را توسعه دهند، موجب رونق صنایع دستی آن شهر باشند و در این حوزه، ابتکار عمل به خرج دهند. در واقع باید با حفظ سنتهای خود، خلاقیت و نوآوری داشته باشند.
در هر صورت جای خوشحالی است که این سه منطقه در ایران از نظر صنایع دستی مورد توجه جهانی قرار گرفته و به ثبت جهانی رسیده اند. این موضوع نشان می دهد باید از این پس بیشتر به صنایع دستی نادر کشورمان توجه داشته باشیم چراکه برای جهانیان ارزشمند هستند.

صنایع دستی کلپورگان,سفال

صنایع دستی کلپورگان,سفال

صنایع دستی سیرجان,گلیم شیریکی

صنایع دستی سیرجان,گلیم شیریکی

صنایع دستی سیرجان,گلیم شیریکی

صنایع دستی سیرجان,گلیم شیریکی

صنایع دستی مریوان,کلاش

صنایع دستی مریوان,کلاش

صنایع دستی مریوان,کلاش

صنایع دستی مریوان,کلاش

3 دیدگاه

  1. چنین اتفاقاتی برای احیای صنایع دستی کشورمون لازم و حیاتی هست. تبریک میگم به مردم ایران و این شهرها و استان ها

نظر خود را بیان کنید