تیس روستایی تاریخی با قبرستانی مرموز

1

تیس روستایی تاریخی از توابع شهرستان چابهار استان سیستان و بلوچستان است که در ۵ کیلومتری شمال غربی چابهار در منطقه ای کوهپایه ای قرار دارد.
روستاها بخشی بسیار جذاب از مقاصد گردشگری در ایران هستند. این روستای بندری که به دریای آزاد عمان راه دارد، قدمتش به دوران امپراطوری هخامنشیان می رسد. در آن زمان کالاها از اسیای شرقی و هند به بندر تیس آورده می شد و از این بندر به جا های مختلف خاور میانه، آسیای میانه و قفقاز فرستاده می شدند. در سده های اولیه اسلام نیز تیس بندر مهم بوده است و مقدسی مورخ سده ی چهارم هجری از رونق بندر تیس سخن گفته است.

تیس

این روستای بندری که به دریای آزاد عمان راه دارد، قدمتش به دوران امپراطوری هخامنشیان می رسد.

 

از میان روستای تیس رودخانه ی لاوری می گذرد که ریبایی خاصی به این روستا داده است. خلیج چابهار درغرب روستا قرار دارد. کو ه های نیمه بلند شهباز، پیلبند و لاوری روستای تیس رو در برگرفته است. آب و هوای این روستا گرم وخشک است و پیشنهاد می شود در فصل پاییز و زمستان که آب و هوا ملایم است از آن دیدن کنید. این روستا از مراکز عمده سوزن دوزی است که زنان بیشتر آن را تولید می کنند.

روستای تیس آثار تاریخی زیادی زیادی را در خود جای داده است و در گذشته به آن تیز هم می گفتند. دژی معروف در این روستا وجود دارد که به قلعه پرتغالی ها مشهور است. این دژ از لحاظ معماری و قدمت تاریخی منحصر به فرد است که  پرتغالی های آن را موقع حمله به این بندر آن را ساخته اند هر چند اکنون چیز زیادی از این دژ باقی نمانده است.

روستای تیس

روستای تیس

آن چه که تیس را به سر زبان ها انداخته و شهرتی خاص به این روستای بندری داده است، وجود قبرستانی خاموش و مرموز در این روستا است  که به گورستان جن ها یا جن سنط معروف است. این گورستان که مردم بلوچ منطقه به آن جن سنط می گویند بر روی سطحی صخرهای قرار دارد که کندن آن با وسایل ابتدایی مانند بیل و گلنگ غیر ممکن است. آن چه که ذهن آدمی رو مشغول می کند چرا سطح صخرهای رو برای دفن مردگان انتخاب کردند؟ اصلا با چه وسیله ای این صخر ها شکافته و قبر درست کردند؟ چه کسانی این قبر ها را کنده اند و چرا قبر ها را بر روی سطح سنگی حف کرده اند؟

شاید جواب این سوالات خود معمایی دیگر باشد. ولی تا اکنون تحقیقی در این مورد صورت نگرفته است و آن چه که هست فرضیاتی بیش نیست.  شاید به دلیل حفظ مردگان و در گذشتگان از گزند جانوران و خورندگان زیر زمینی اجساد، رنج کندن سنگ را بر خود هموار می کردند و گورها را اینچنین می ساختند. شاید برای احترام به مردگان بوده و شاید هم باور مردم محلی درست باشد که «این گورها متعلق به جن هاست. آنها مردگان خود را در حصار این سنگ ها دفن کرده اند، شب که می رسد، جنها بر سر گور از دست رفتگان خود حاضر می شوند و به مویه و مرثیه سرایی مشغول می گردند. هر کس که شبانگاه گذرش بر این گورستان بیفتد، مورد نفرین جن ها قرار می گیرد و با عذابی سخت بعد از چند روز می میرد.»

تیس

گورستان جن ها یا جن سنط

ان چه که مهم است انسان امروزی با وسایل ابتدایی قادر به حفر چنیین قبر های بر روی سطح سنگی و صخره ای نیست. مردم محلی حفر این گورها را به نیرویی مافوق بشر نسبت می دهند.این گورستان بر تپه ای کم ارتفاع مشرف بر روستای تیس و در پای کوه پیل بند قرار گرفته است. در کنار این گورستان که به قبرستان شماره یک تیس مشهور است، قبرستان امروزی مردم روستا قرار دارد. اما گورهای این گورستان بر سطح خاکی نرم حفر می شوند. مردم روستا اگرچه درگذشتگان خود را در این گورستان به خاک می سپارند اما مراقبند که شب گذرشان به گورستان جن ها نیفتد!

تیس آثار تاریخی دیگری نیز دارد که از آن جمله می‌توان به کلات، قلعه بلوچ گت، مسجد جامع تیس، مجموعه‌ غارهای طبیعی و مصنوعی بان مسیتی، قلعه پیروز گت، قلعه انوشیروان، آرامگاه سید غلام رسول، قلعه پرتغالی‌ها و بندر صیادی تیس اشاره کرد.

تیس

گورستان جن ها یا جن سنط

تیس

گورستان جن ها یا جن سنط

۱ دیدگاه

نظر خود را بیان کنید