تنگ بستانک یا بهشت گمشده

0

تنگ بستانک یا بهشت گمشده یکی از جاذبه های شگفت انگیز طبیعی ایران است که نام منطقه ای خوش آب و هوا و سرسبز در شهرستان مرودشت و کامفیروز است.

بهشت گمشده یا تنگ بستانک در منطقه کامفیروز و در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی شیراز قرار دارد . بهشت گمشده در منطقه ای به وسعت بیست هزار هکتار واقع شده و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۷۴۰ متر است. میانگین ارتفاعی آن بین ۱۷۰۰ تا ۳۷۰۰ متر می باشد.

تنگ بستانک درگذشته بیشتر شهرت محلی داشت و منطقه ییلاقی بخش های کامفیروز و بیضا محسوب می گردد. در گذشته مهمترین سودمندی آن برای روستاه های پایین دست استفاده از منابع آب برای مصرف شرب، کشاورزی و گردشگری موردی جوامع محلی بوده است و تا اواخر دهه ۵۰ برای شهرنشینان نامی ناآشنا بوده و کمتر مورد استفاده گردشگری فشرده قرار می گرفت، اما از اوائل دهه ۶۰ این منطقه بتدریج توسط گروه های کوهنوردی و گردشگران طبیعت معرفی گردید و به لحاظ زیبایی های خیره کننده و چشم انداز طبیعی منحصربه فرد، توسط بازدید کنندگان علاقه مند بهشت گمشده نام گذاری گردید.

تنگ بستانک یا بهشت گمشده

تنگ بستانک یا بهشت گمشده

از دامنه ی کوه های شمال غربی و مغرب دشت کامفیروز خط سبزی آغاز شده و به سوی غرب امتداد دارد و این مسیر سبز در عمق دره و حاشیه رودخانه پوشیده از درختان است. این بهشت در حوضه ی آبخیز سد درودزن واقع شده و سالیانه 33 میلیون متر مکعب آب از آن می گذرد.

این منطقه دارای اقلیم ایرانی تورانی است، تابستان های خشک دارد و زمستان های بسیارسرد آن با برف و یخبندان همراه است و متوسط بارندگی آن ۴۷۹/۴۲‬ میلیمتر است. تنگ بستانک یا همان بهشت گمشده دره زیبایی است که جهت امتداد آن شرقی غربی است و صخره های عمودی و مرتفع دو طرف آن را دربرگرفته است. میانگین درجه حرارت در تنگ بستانک بین ۱۴_۱۶ درجه است.

یکی از ویژگی های این پدیده طبیعی بستر سنگی کف دره است که رویشگاه درختان چنار، گردو و گیاهان سایه پسند است. این درختان درفضای کم نور تنگ بستانک برای دسترسی به نور، دررقابت هستند و قامت بلند و تاج پوشش به هم پیوسته ای دارند. زیست بوم آبی دریاچه پشت سد درودزن، مهمترین زیستگاه آبی بخش کامفیروز است که زیستگاه جانبی منطقه حفاظت شده تنگ بستانک می باشد. این دریاچه آب شیرین، زیستگاه دو گونه از ماهیان بومی و سه گونه از کپور پرورشی است و از مکان های حائز اهمیت برای زمستان گذرانی پرندگان مهاجر می باشد.

تنگ بستانک یا بهشت گمشده

تنگ بستانک یا بهشت گمشده

حیات وحش

خرس قهوه ای، کفتار، رودک، راسو، گربه وحشی، بز، و پازن، خارپشت ایر انی، سنجاب ایرانی، هامستر دم دراز، خرگوش، روباه، شغال و گراز، کبوتر جنگلی، کبک و انواع پرندگان شکاری از مهره داران شناسایی شده در این منطقه می باشد.

پوشش گیاهی

بلوط، بنه، ارس، بادام کوهی، زالزالک، دافنه، کیکم، تنگرس، ارژن، بو مادران، درمنه، اویش، دنایی و اویش شیرازی از گیاهلن این منطقه هستند.

جاذبه های اکوتوریستی

وجود روستاهای زیبای جنوب تنگ بستانک مانند ساران و کهکرون با چشمه های زیبا و سابقه ای هزاران ساله از جاذبه های این منطقه می باشد. موقعیت جغرافیائی اثر طبیعی تنگ بستانک در مجموعه شبکه گردشگری محور شمال و شمال غرب استان و امکان ارتباط جاده ای که با یادمان های تاریخی تخت جمشید، نقش رستم و پاسارگارد از یک طرف و چشم اندازهای طبیعی آبشارمارگون و تنگ براق از طرف دیگر، امتیاز ویژه ای برای بخش ایرانگردی و جهانگردی استان فارس است که در خور توجه و اهمیت می باشد.

تنگ بستانک یا بهشت گمشده

تنگ بستانک یا بهشت گمشده

مسیر دسترسی به تنگ بستانک از میان روستاهای بیضا و کامفیروز و کوچه باغ ها مزارع است و باغات اولین جاذبه ای است که گردشگران درسفر به بهشت گمشده تجربه می کنند. منظره بدیع دریاچه سد درودزن در مسیر جاده جنگل های انبوه بلوط معماری روستا های منطقه در کنار مزارع وسیع و شالیزارها ی سر سبز تا ورودی بهشت گمشده انسان را مشایعت می کند. از این نقطه کوچه باغی نسبتا وسیع و رویایی در پیچ و تاب رودخانه ای زیبا تا محل ابشار تنگ بستانک ادامه می یابد اینجاست که انبو هی از جنگل چنار در تنگه ای نه چندان باریک به همراه پیچ و تاب روسوباتی از جنس اهک یکی از شگفت انگیز ترین چهره های طبیعت را به نمایش می گذارد. به راستی که بهشت چنین جایی باید باشد امتداد این مسیر پیاده رو از بستر رودخانه تا روستایی بکر در نقطه ا ی دور از ذهن زیبایی و جذابیت این منطقه را تکمیل میکند.

منطقه تنگ بستانک طی مصوبه شماره ۱۹۴ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۳۷۸/۱۰/۱۵ با مساحت ۱۴۹۶۰ هکتار بعنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.

تنگ بستانک یا بهشت گمشده

تنگ بستانک یا بهشت گمشده

نظر خود را بیان کنید