تنگه واشی کجاست؟

0

تنگه واشی در 17 کیلومتری شهر فیروز کوه قرار دارد و یکی از نقاط جذاب گردشگری برای کسانی است که به دنبال طبیعت گردی هستند. در حرکت از سمت تهران به دماوند 17 کیلومتر بعد از فیروزکوه ، خروجی به سمت چپ هست که به سوی تنگه واشی حرکت می کند.
برای رسیدن به تنگه واشی گردشگران می بایست مسیر پیاده روی نزدیک به 3 کیلومتری در دل کوه و درون رود ر طی کنند تا به آبشار برسند. در نزدیکی این آبشار رستوران و تفرجگاه کوچکی قرار دارد. همه ساله تور های یک روزه بسیاری به سمت تنگه واشی حرکت می کنند؛ این آبشار به دلیل طبیعت خاص آن، طرفداران زیادی دارد.
باید در نظر داشت مسیر تنگه واشی از سه قسمت مسیر تنگه اول تا ابتدای دشت ساواشی(حدود ۲۵۰متر) ، راهپیمایی دشت ساواشی(حدود ۱۷۰۰متر) و مسیر تنگه دوم تا رسیدن به آبشار(حدود ۸۰۰متر) تشکیل شده است.
در ابتدای پس از یک پیاده روی کوتاه مدت در سر بالایی کوه ، به ابتدای تنگه رسیده که باید مسیر را در آب رود ادامه داد.
تنگه واشی علاوه بر طبیعت زیبا، دارای آثار تاریخی نیز هست. یکی از سه کتیبه معروف دوره قاجار در این تنگه واقع شده‌ و دو کتیبه دیگر در چشمه علی شهر ری و تونل وانا در جاده هراز هستند. هر سه این کتیبه‌ ها به دستور فتحعلی شاه قاجار حکاکی شده ‌است.
این کتیبه که حدودا ۱۸۵ ساله‌ است به گونه ‌ای در دل کوه حک شده که از بارش باران و تابش آفتاب در امان بوده  است . کتیبه واقع در تنگه ساواشی در ابعاد شش در هفت متر ، وقایع زمان فتحعلی شاه را روایت می کند.

تنگه واشی

تنگه واشی

تنگه واشی

تنگه واشی

تنگه واشی

تنگه واشی

تنگه واشی

تنگه واشی

نظر خود را بیان کنید