تنگه شیرز کوهدشت

0

لرستان، سرزمینی که با آبشار های زیبای فراوانش مشهوراست، دارای یک تنگه ی جذاب و هیجان آور به نام تنگه شیرز است که از جاذبه های طبیعی و گردشگری این استان آباد محسوب می شود. زیبا های این تنگه را نمی توان نوشت باید آن را از نزدیک دید و لمس کرد. یک تنگه ی قشنک و رویایی که رودخانه آب از وسط آن می گذرد و دره های بلندی آن را احاطه کرده است.

تنگه شیرز یک منطقه دیدنی در ۵۰ کیلومتری شهر کوهدشت و در نقطه تلاقی سه استان کرمانشاه، ایلام و لرستان در کنار رود خروشان سیمره واقع شده است. این تنگه ی زیبا در بخش زردلان و در منطقه ای به نام اولادقباد قرار دارد که دارای چشمه های جاری با آب زیاد، صخر های ستیغ و تند و میوه های وحش فراوان است.

محیط توپوگرافیک این ناحیه از کوه های مرتفع و دره های نسبتا عمیق با وضعیت اقلیمی سرد و کوهستانی در فصل پاییز و زمستان و معتدل در فصل تابستان برخوردار است.پوشش گیاهی و جنگلی خوبی در این منطقه وجود دارد و طبیعتا از پوشش خوب جانوری نیز برخوردار است، تنگه شیرز را می توان از حیث سورفولوژی و ریخت شناسی از بدایع اقلیم کوهدشت به شمار آورد.

تنگه شیرز

تنگه شیرز

شکل خاص، آب زلال و پوشش گیاهی و جنگلی و گیاهی بکر، طبیعت بسیار زیبا و دل انگیز و در عین حال اعجاب آوری به این دره تنگ و صخره ای داده است. فرسایش سنگها و کوهها چهره خاصی به این دره داده که در مجموع آن را به محیطی شگفت انگیز و جذاب تبدیل کرده و توجه همه را به این منطقه معطوف کرده است. طول این تنگه چند کیلومتر است و رود کوچکی از میان آن عبور می کند. رودی با سرآب ها و چشمه های زلال که در مسیر خود آبشارهای زیبایی را به وجود آورده، می رود تا در دهانه ورودی شیرز به رودخانه خروشان سیمره ملحق شود.

ارزش بسیار بالای منطقه و وجود سایت های غنی دوره های سنگ (عصر حجر) و دوره برتر در این دره موجب شده که سازمان میراث فرهنگی در طرح جامع گردشگری استان لرستان توجه ویژه ای به این منطقه در شهرستان کوهدشت داشته باشد. وجود درختان وحشی مو، انجیر و گلابی وحشی در این تنگه مناظر بدیعی را بوجود آورده است. کوهها، صخره های منحصر بفرد، آبشارهای متعدد که از دل این تنگه بیرون می آید ویژگی ارزشمندی برای جذب مسافران و گردشگران مناطق کوهستانی محسوب می شود.

تنگه شیرز علی رغم زیباهای فراوانش گر چه در سطح استان معروف است اما در سطح ملی و بین المللی کمتر معرفی شده است و مردم شناخت زیادی از این تنگه ندارند.

این تنگه توسط دیواره هایی با ارتفاع ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر محصور شده است. شیب این دیواره ها با ارتفاعی کمتر از ده متر در نزدیکی روستای گُدارگَه آغاز می شود و در پرتگاه هفت رَک و انتهای دره به اوج خود می رسد. شیب کوتاه ورودی را که پشت سر بگذاریم محوطه های باز و مسطح در کنار رودخانه فرصتی برای توقف در سایه سار درختان و گوش فرا دادن به صدای گذر آب را به ما می دهند.

تنگه شیرز

تنگه شیرز

تنگه شیرز

تنگه شیرز

تنگه شیرز

تنگه شیرز

 

نظر خود را بیان کنید