تالاب بین المللی گندمان

0

استان چهارمحال و بختیاری دارای شش تالاب چغاخور، گندمان، علی آباد، سولقان، تالاب چال تر و چال خشک است که به صورت زنجیروار از ضلع جنوبی شهرستان بروجن و در امتداد کوه کلار استقرار یافته اند. تالاب های گندمان و چغاخور در زمره تالاب های بین المللی هستند. دراین مطلب به معرفی تالاب گندمان می پردازیم.

تالاب گندمان یکی از ۱۰ تالاب برتر ایران در زمینه پرنده نگری است که در دفتر بین المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن ثبت شده است. همچنین این تالاب در فهرست کنوانسیون رامسر هم به ثبت رسیده است.

تالاب گندمان ۹۸۰ هکتار وسعت دارد است که مرغزاری زیبا اطراف آن را پوشانده است. این تالاب در نزدیکی تالاب چخاخور و شهر گندمان از توابع شهرستان بروجن واقع شده. گندمان یکی از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری است که با شهر کرد ۷۵ کیلومتر فاصله دارد.

تالاب گندمان

تالاب گندمان

این تالاب که یکی از حوزه های آبرریز آق بلاغ است، از منابع آبی متفاوتی تغذیه می شود. رودخانه آقبلاغ، بارش های فصلی و چشمه های حاشیه تالاب (گل کوچک، گل بزرگ، مرادان و نصیرآباد) منابع اصلی تامیین کننده ی این تالاب هستند. همچنین بخشی از خروجی تالب چغاخور به این تالاب میریزد. پوشش آب دائمی این تالاب در حدود ۷۰۰ هکتار است.

پوشش گیاهی تالاب از نوع گیاهان نم پسند است که شامل بید، مرغ، جگن، ساز، نی، لویی، زنبق، آلاله آبی، هزار نی، بارهنگ آبی، نخل مرداب، عدسک آبی و بزواش است.

پرندگانی از قبیل لک لک، شکاریا، حواصیل، بالکان، مرغابی سانان، یلوه و سلیم در این تالاب زندگی می کنند و ماهی گورخری، سفید کولی، ماهی پوزه دار و سیاه ماهی در تالاب دیده می شوند.

تالاب گندمان

تالاب گندمان

دسترسی به تالب گندمان راحت است و برای رفتن به آن باید ابتدا از طریق جاده بلداجی به بروجن وارد شهر گندمان شوید. سپس درون شهر وارد خیابان شهید مطهری شده، خیابان را ادامه می دهید و کمی قبل از انتهای خیابان، در سمت راست وارد جاده تالاب گندمان می شوید.

امکانات ویژه تفریحی و ورزشی مثل پرورش و نگهداری اسب و همچنین فضایی برای سوارکاری در مرغزار پیرامون تالاب فراهم شده تا مسافران از آن استفاده کنند. سنت پرورش اسب از زمانهای بسیار دور در این منطقه بختیاری معمول بوده و نژاد ویژه ای به وجود آورده است که آمیزه ای از نژاد بومی و عربی است.

در سال های اخیر حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد این تالاب در وضعیت خشکی قرار گرفته است. تالاب گندمان علاوه بر خشکسالی و محرومیت از حق آب طبیعی با برداشت بی رویه آب برای کشاورزی نیز رو به رو است و به تازگی مورد هجوم افرادی قرار گرفته که قصد تهیه علوفه از نیزار های این تالاب را دارند.

تالاب گندمان

تالاب گندمان

بهترین فصل بازدید از تالاب گندمان زمستان است چرا که پرندگان زیادی در این فصل به این تالاب می آیند.

نظر خود را بیان کنید