تالاب استیل آستارا – تالاب درختان شناور

0

تالاب استیل یا دریاچه استیل در استان گیلان، 5 کیلومتری جنوب آستارا و در کنار جاده اصلی تالش به آستارا واقع شده است. تالاب استیل یکی از تالاب های آب شیرین و دائمی ایران است که در حال حاضر به عنوان منطقه شکار ممنوع استیل نیز شناخته می شود و تحت نظارت سازمان محیط زیست قرار دارد. به دلیل مجاورت با روستای عباس آباد آستارا، این تالاب به نام تالاب استیل عباس آباد نیز شناخته می شود.

وجه تسمیه

در زبان محلی به تالاب استیل، هستل می گویند که به معنای آبگیر می باشد. تالاب درختان شناور نام دیگری است که به دلیل وجود درختان توسکای قشلاقی شناور در آب تالاب، به آن نسبت داده می شود.

معرفی تالاب

روستای دربند در جنوب و روستاهای لطیف محله، غلام محله و شالیزارهای عباس آباد در شمال تالاب واقع شده است که نمونه زیبایی از خانه های روستایی گیلان را می توان در آن ها دید. شرق تالاب استیل، جاده آستارا رشت و غرب آن کوه تالش قرار گرفته است.

 تالاب استیل

تالاب استیل

شاید عجیب به نظر بیاید اما تالاب استیل به طور متوسط 13 متر پایین تر از سطح دریاهای آزاد ارتفاع دارد! آب تالاب استیل از طریقه چشمه های درون تالاب، نزولات جوی و 4 نهری که از کوه های اطراف سرچشمه می گیرد تامین می شود و عمق تالاب در بازه کمتر از یک متر تا 3 متر متغیر است.

پرواز پرندگان بومی و مهاجر در اطراف تالاب استیل و سر و صدای گاه و بیگاه آن ها آرامشی دو چندان به این طبیعت زیبا می دهد. بیشتر از همه باکلان به چشم می خورد و بعد از آن حواصیل و اگرت و بوتیمار. در سال های اخیر رشد گیاه آزولا در سطح آب تالاب استیل افزایش یافته است و این می تواند حیات را برای آبزیان این مرداب به خطر بیاندازد.

در اطراف تالاب، جانوری تیره رنگ درون آب دیده می شود که گاه و بیگاه به سطح آب می آید، نام این جانور شنگ است که با نام سمور آبی یا سگ آبی هم شناخته می شود.

قرار گرفتن پناهگاه حیات وحش لوندویل در مجاورت تالاب استیل، اهمیت اکولوژیک این تالاب و لزوم حفاظت از آن را بیش از پیش نمایان می کند. قایق های زیادی در گوشه و کنار تالاب دیده می شود. ماهی گیری یکی از فعالیت های روستاییان در تالاب استیل است. ماهی کپور عمده ترین ماهی موجود در تالاب استیل است.

تالاب استیل

تالاب درختان شناور

عوامل تهدید کننده تالاب استیل

تخریب ارتفاعات اطراف تالاب و برداشت شن و ماسه که گویا به منظور ساخت اسکله و هم چنین کارخانه آسفالت سازی است، نمای ناهمگونی به مناظر اطراف تالاب بخشیده بود. علاوه بر برهم خوردن نمای طبیعی تالاب، این فعالیت ها باعث روان شدن رسوبات به داخل تالاب می شود. ورود فاضلاب روستاییان به داخل تالاب و جمع آوری زباله ها در اطراف تالاب از جمله تهدیدات دیگر استیل به شمار می رود.

ساخت هتل اسپیناس آستارا در کنار تالاب استیل نمای گوشه شرقی تالاب را از بین برده است و البته ورود به این قسمت را منحصر به مشتریان هتل کرده است! این که چطور اجازه ساخت یک هتل در کنار یک منطقه شکار ممنوع داده شده است کمی عجیب به نظر می رسد!

هتل اسپیناس آستارا

هتل اسپیناس آستارا

از سال 1384 تالاب استیل به عنوان یکی از پنج منطقه نمونه گردشگری استان گیلان شناخته شد ولی معضل تالاب استیل مانند بسیاری دیگر از تالاب های موجود در استان گیلان و کشور کم آبی است که البته درباره این تالاب، استفاده بی رویه از آب این زیستگاه طبیعی برای آبیاری شالیزارهای منطقه آستارا هم مشکل را بیشتر کرده است.

هر چند در پاییز 1393 اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان اعلام کرد که بارش بی سابقه باران، وسعت تالاب استیل را به مساحت واقعی سه دهه گذشته رسانده است.

نظر خود را بیان کنید