بیدخم، ردپای معماری صفوی در دل کویر

0

کلیسای بیدخم، جاذبه تاریخی گردشگری اصفهان

یکی از کلیساهای مشهور کشور که نامش را زیاد در اخبار میراث فرهنگی می شنویم، کلیسای بیدخم (Bedkhem) یا بیت لحم است. این اثر در سال 1381 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و اکنون به عنوان جاذبه گردشگری اصفهان شناخته می شود.
این کلیسا در شهر اصفهان قرار دارد و در نزدیکی آن دو کلیسای دیگر نیز است. کلیسای بیدخم در دوره صفوی بنا شده است. این کلیسا را خواجه پطرس ولیجانیان ساخته و پس از فوت ، ایشان و خانواده اش را نیز در قبرستان آنجا دفن نمودند.
کلیسای بدقخم هم از نظر نقاشی های داخلی و هم از نظر نمای خارجی باشکوه ترین کلیسای اصفهان است. این بنا دارای بزرگ ترین گنبد در میان کلیساهای منطقه جلفای اصفهان است.

معماری کلیسای بیدخم

کلیسای بیدخم

کلیسای بیدخم

معماری کلیسا از تالارهای گنبددار مستطیلی مانند ساخته شده که در جهت شرقی – غربی قرار گرفته اند و دارای گنبدی دوجداره با هشت نورگیر در قسمت پایین گنبد است.  هیچ گونه تزیین خارجی بر روی بنا نیست. ارتفاع ساختمان از سطح زمین ۲۵ و قطر آن ۱۱ متر است.
گنبد با چهار قوس به چهار ستون بزرگی که به دیوارهای شمالی و جنوبی تکیه کرده ، متصل است. در سمت غربی کلیسا و در قسمت جلوی ورودی اصلی بنا، ایوانی دو طبقه وجود دارد و در بالای آن ناقوس خانه کلیسا قرار گرفته است.
مصالح به کار رفته در بنای این کلیسا شامل خشت و آجر می شود. دیوارهای داخلی را با گچ پوشانده و بر روی تمامی آنها، نقاشی¬ هایی با موضوعاتی برگرفته از کتاب مقدس مسیحیان با نقش بسته مزیین نموده اند. در قسمت پایین دیوارها نیز از کاشی های لعابدار با رنگ نیلی و آبی استفاده شده است.
کلیسای بیدخم، ساختمانی منحصر به فردی که جزی از میراث ایران و نمونه ای برجسته از معماری صفوی ، به خوبی توانسته نظر گردشگران داخلی و خارجی را جلب کند. این اثر گردشگری فوق العاده زیبا اکنون کاربری مذهبی دارد و مسیحیان منطقه جلفای اصفهان در این مکان به عبادت می پردازند.

کلیسای بیدخم

کلیسای بیدخم

نظر خود را بیان کنید