بالاده و آبشار بندگاه

0

آبشار بندگاه (بندگا) در استان مازندران واقع شده و یکی از زیباترین مناطق توریستی برای ایرانگردی در مازندران است. این آبشار در دامنه جنوب غربی قله شاهدژ و شمال غربی روستای بالاده و در داخل منطقه ای صخره ای واقع شده و حدود 12 متر ارتفاع دارد.  در فصل بهار و با ذوب شدن برف های دامنه شاهدژ ، آبشار بندگاه دارای آب زیادی می شود.
یکی از روستاهایی که به خاطر ویژگی‌های منحصربه ‌فرد جغرافیایی، به‌عنوان منطقه نمونه گردشگری در استان مازندران محسوب می شود، روستای بالاده در بخش چهاردانگه ساری است.
این منطقه حدودا در ارتفاع 2500 تا  2800 متری قرار دارد و آب و هوای کوهستانی و سردی در آن حاکم است. بالاده در واقع در جنوب شرقی ساری و شمال سمنان و بین رشته کوه‌های البرز که از غرب به شرق کشیده شده ‌اند بارش نخستین برف پاییزی در آبان بر بلندای کوه چهارنو شروع شده و تا اوایل خرداد در دره ‌های این منطقه باقی می ‌ماند. در فصل بهار سراسر منطقه با گل‌ های رنگارنگ وحشی و شکوفه‌ های درختان مزین می ‌شود و عطر گل ‌ها، فضا را پر می کند و چشم ‌اندازی‌ هایی بدیع به وجود می ‌آورد. در این منطقه گرمای هوا به ندرت به 20 درجه می‌رسد.
در شمال روستای بالاده ، قله شاهدژ قرار دارد که در واقع نماد این روستا است. در بالای این قله زمینی سرسبز و نیمه‌ هموار با پوشش علفی حدود یک ‌هزار مترمربع  قرار دارد که نشانه ‌‌ای از دژ و اماکن مسکونی کهن در آن به چشم می‌ خورد. آبشار بندگاه در قسمتی عمیق و باریک دره واقع شده و دیواره سنگی آن ، مکانی مناسب و قابل دسترسی برای صـخره نوردی است. این آبشار علاوه بر اینکه دارای منظره زیبا و خوش آب و هواست و محل مناسبی برای تفریح خانوادگی است .

آبشار بندگاه

آبشار بندگاه

صخره نوردی در کنار آبشار بندگاه

صخره نوردی در کنار آبشار بندگاه

روستای بالاده

روستای بالاده

 

نظر خود را بیان کنید