باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی رشت

0

اکثر ما رشت را به عنوان یک شهر جنگلی سرسبز می شناسیم و شاید جزو اولین مقاصد گردشگری برای هر ایرانی باشد. شهر رشت علاوه بر طبیعت بکر و زیبایش، باغی قدیمی و سرسبز دارد که یادگار زمان قاجار است وامروزه به مهمترین پارک رشت تبدیل شده.

باغ محتشم که قدیمی ترین پارک شهر رشت است در زمان سلطنت ناصرالدین شاه ساخته شده است که دارای دو بخش مکانیزه و باغ می‌باشد.

تاریخچه باغ محتشم

باغ محتشم

در واقع اکبر خان بیگلربیگی که از مالکان و متمولان طراز اول ایران در عصر ناصری و اجاره دار گمرکات شمال ایران بود؛ مالک اصلی این باغ بود. عمارت زیبای تابستانی موجود در این باغ که به عمارت کلاه فرنگی معروف است نیز توسط تحت نظارت اکبرخان ساخته شده است.

این پارک پس از درگذشت اکبر خان از طریق ارث به تنها دختر زنده مانده او رسید که در حباله نکاح پسرعموی خود صادق خان اکبر محتشم الملک (سردار معتمد بعدی) بود و از این تاریخ به باغ محتشم مشهور گشت. بعدها در دوره پهلوی این پارک در ازای بدهی‌های مالیاتی به تصرف دولت درآمد و از آن تاریخ به عنوان پارک عمومی مورد استفاده اهالی شهر قرار گرفت.

در گذشته این پارک وسعتی بیشتراز اندازه کنونی خود داشت. به مرور زمان و  با توسعه شهر رشت به دلیل فعالیت های شهرداری از جمله خیابان کشی ها و … رفته رفته از وسعت باغ محتشم کاسته شد تا به اندازه ی کنونی خود رسید. البته بعد از انقلاب اسلامی نیز با ساخت بنایی جهت شهربازی و استانداری باز هم از وسعت باغ محتشم کاسته شد.

رودخانه ی زیبایی که در انتهای باغ در جریان است و روزگاری مردم از آن ماهی صید می کردند اکنون به آبراهی برای عبور فاضلاب های شهری تبدیل شده است.

 عمارت کلاه فرنگی باغ محتشم

عمارت کلاه فرنگی

عمارت کلاه فرنگی

همان طور که در بالا اشاره شد عمارت کلا فرنگی که در این باغ واقع است که یکی از آثار تاریخی زمان قاجار می باشد که زیبایی باغ محتشم را دو چندان کرده است

این عمارت در چهار طبقه ساخته شده است و همانند اکثر بناهای زمان قاجار این بنا نیز از آجر، چوب و گچ ساخته شده است. بام آن به صورت خرپشته ای و پوشش آن از جنس سفال خمره ای تعبیه شده،که در زیر آن سفال هایی قرار گرفته اند که کار آنها عایق بندی گرمایی و سرمایی ساختمان و نگه داری سفال می باشد.

68 ستون که از چوب ساخته شده است در طبقه اول و دوم به کار رفته اند که وزن بنا تحمل می کنند چرا که طبقه اول و دوم به صورت ایوان و بالکن ساخته شده است.

عمارت کلاه فرنگی که در زمان قاجار برای اقامت حکام مورد استفاده قرار می گرفت در دوره های مختلف تاریخی استفاده های گوناگونی از آن شد و اکنون به مرکز آموزش هنرهای سنتی در استان گیلان تبدیل شده است.

زیبایی های باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی با کلمات نمی توان توصیف کرد اگر شما هم مشتاق دیدن این یادگار زمان قاجار شده اید پس از آن که به رشت سفر کردید به کنار رودخانه گوهر رود بروید و در خیابان حافظ از باغ محتشم دیدن کنید.

 

نظر خود را بیان کنید