باغ شازده ماهان

0

باغ شاهزاده یا باغ شازده، یکی از زیباترین باغ های تاریخی ایران محسوب می‌ شود. این باغ در حدود ۲ کیلومتری شهر ماهان و حوالی کرمان ، در دامنه کوه‌ های تیگران واقع شده است. بنای این باغ مربوط به اواخر دوره قاجاریه می ‌باشد. باغ شازده مساحتی قریبی ۵/۵ هکتاری دارد و شامل دو مجموعه شرقی و غربی است.
فواره‌ های زیبای باغ شاهزاده بر اساس اختلاف ارتفاع و نه هیچ نیروی دیگری فعال هستند که این خود یکی از دلایل زیبایی این فواره هاست. این باغ همه ساله و به ویژه در فصل تابستان و بهار شاهد بازدید تعداد بیشماری از گردشگران از نقاط مختلف کشور است و جز محبوب ترین جاذبه های گردشگری شهر بحساب می آید. این باغ دیدنی در مسیر عبوری کرمان به بم و در مسیر جاده کهن ابریشم است.
این باغ ابتدا به دستور محمد حسن خان سردار ایروانی حاکم وقت کرمان ساخته شد و بنای درون آن بعدا توسط عبدالحمید میرزا ناصرالدوله حاکم کرمان طی یازده سال حکمرانی وی (۱۲۹۸ ه . ق تا ۱۳۰۹ ه. ق) ساخته شد.
این باغ از نمونه باغ تخت ‌های ایرانی است و در زمینی مستطیلی شکل بنا شده است. بناهای باغ عبارتند از کوشک اصلیهو به معنی سکونتگاه دائمی که در انتهای فوقانی باغ قرار دارد. سردر خانه در ورودی باغ به صورت بنایی خطی و در دو طبقه بنا گردیده است. طبقه فوقانی دارای اتاق ‌هایی برای زندگی و پذیرایی پیش بینی شده ‌اند. چندین بناهای خدماتی نیز در باغ به چشم می خورد . این باغ علاوه بر سردر، شامل عمارت شاه ‌نشین و حمام نیز می ‌باشد. در این باغ درختان میوه متنوعی به چشم می خورند و در جلوی عمارت هم حوض ‌ها و فواره ‌ها آب ‌نمای زیبایی را تشکیل داده‌اند.

باغ شازده ماهان

باغ شازده ماهان

باغ شازده ماهان

باغ شازده ماهان

باغ شازده ماهان

باغ شازده ماهان

نظر خود را بیان کنید