باداب سورت ؛ چشمه های هفت رنگ

1

چشمه های زیبای باداب سورت که به چشمه های رنگی نیز معروف هستند، از مهم ترین جاذبه های طبیعی ایران محسوب می شوند و هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود می کشند. این چشمه ها درایران بی نظیر و درجهان کم نظیر است. این چشمه ها در ارتفاع ۱۸۴۰ متری واقع شده اند و در کشورهای ترکیه، آمریکا و نیوزلند چشمه هایی شبیه باداب سورت وجود دارد. باداب به معنی آب گازدار و سورت به معنی شدت اثر است.

باداب سورت

چشمه های باداب سورت

خیال انگیزترین زمان در این منطقه، هنگام طلوع و غروب خورشید است که تلالوی نور خورشید در حوضچه ها همراه با سایه روشن طبیعت اطراف، جلوه هایی تحسین برانگیز از موهبت خداوندی را به نمایش می گذارد. باداب سورت در همه فصل های سال زیباست و در هر فصل زیبایی های خاص خود را دارد اما پربازدید ترین زمان ها، فصول بهار و تابستان است؛ چراکه در فصل بهار این منطقه بسیار سبز و خرم است و فصل تابستان نیز زمان خوبی برای آب تنی در این حوضچه های زیبا و سرشار از مواد معدنی است. این چشم اندازهای رویایی هیچگاه از ذهن فراموش نمی شود و بارها طبیعت دوستان را به تماشای خود فرا می خواند.

باداب سورت

باداب به معنی آب گازدار و سورت به معنی شدت اثر است.

چشمه های باداب سورت در استان مازندران، جنوب شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، روستای سورت، حدفاصل روستاهای اروست و مال خواست قرار دارد. این چشمه ها از شمال به ارتفاعات و تپه های پوشیده از جنگل هایی با درختان سوزنی برگ می رسد و از جنوب مشرف به دره های پایین دست و از شرق در مجاورت ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته ای و درختچه ها است. غرب آن را نیز روستای اروست احاطه کرده است.

چشمه های باداب سورت در سال ۱۳۸۷ به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران ثبت شد. در سال ۱۳۸۷ کوه دماوند، چشمه های باداب سورت و سرو ابرکوه به عنوان سه اثر طبیعی توسط سازمان میراث فرهنگی ثبت شدند. چشمه های باداب سورت بعد از چشمه پامو کاله ترکیه به عنوان دومین چشمه آب شور جهان ثبت جهانی شده است.

باداب سورت

چشمه های باداب سورت در سال ۱۳۸۷ به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران ثبت شد.

ویژگی ها

چشمه های باداب سورت شامل دو چشمه با آب های کاملا متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. چشمه پرآب دارای آب بسیار شور و دارای استخری با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زیاد است که عمدتا درتابستان برای آب تنی استفاده می شود و برای درمان دردهای کمر و پا، امراض پوستی، روماتیسم و مخصوصا سردرد میگرن سودمند است. همچنین این چشمه به علت شور بودن در فصل زمستان یخ نمی زند. چشمه دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است، در اطراف چشمه کمی رسوب آهن نشسته است.

جریان آب های رسوبی و معدنی این چشمه ها طی سال ها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و ده ها حوضچه ی بسیار زیبا به رنگ های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه های مختلف پدید آورده است. این طبقات و حوضچه ها در واقع جاذبه ی اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمه های باداب سورت است. زیبایی این طبقات و محل ویژه قرارگیری چشمه در دامنه کوهستان و چشم اندازهای اطراف به ویژه در غروب تحسین برانگیز است و انسان را مبهوت خود میکند.

چشمه باداب سورت اروست از نوع ژئوپارک محسوب شده و همزمان با آخرین چین خوردگی البرز درپلیوستوسن و پلیوسن (دوران چهارم زمین شناسی) شکل گرفته است.

باداب سورت

این چشمه ها در ارتفاع ۱۸۴۰ متری واقع شده اند

راه های دسترسی

برای رسیدن به روستای اروست از تهران می توانید به ترتیب زیر از جاده های استان سمنان یا مازندران استفاده کنید. البته جاده های استان سمنان مسافت کمتری دارد و ایمن تر است اما جاده های استان مازندران به مراتب زیباتر است:

مسیر ۱: تهران، سمنان، مهدیشهر، شهمیرزاد، فولادمحله، سه راه تلمادره، روستای اروست، باداب سورت

مسیر ۲: تهران، ساری، کیاسر، سه راه تلمادره، روستای اروست، باداب سورت

از شهرهای سمنان و ساری تا روستای اروست جاده کاملا آسفالت است و از این روستا تا چشمه های شگفت انگیز باداب سورت که در یک کیلومتری شرق این روستا واقع شده، جاده خاکی است.

باداب سورت

چشمه های باداب سورت بعد از چشمه پامو کاله ترکیه به عنوان دومین چشمه آب شور جهان ثبت جهانی شده است.

باداب سورت

باداب سورت

باداب سورت

باداب سورت

۱ دیدگاه

  1. با سلام
    من در اردیبهشت 96 از چشمه ها بازدید کردم و دوست دارم برای دوستان مطالبی را ارائه بدهم
    1-در آخر مسیر امکان بردن ماشین وجود ندارد باید ماشین ها را در پارکینگ گذاشت و با نیسان هایی که وجود دارند و 50000 تومان می گیرند بقیه مسیر تا چشمه ها را طی کرد
    2- 45 دقیقه بعد نیسان شما را بر می گرداند
    3-واقعا جای بی نظیری است ولی متاسفانه از آن محافظت نمی شود (فقط یک نفر محلی) پس لطفا در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید

نظر خود را بیان کنید