از روی فهرست آثار ثبت شده مقصد گردشگری تان را انتخاب کنید – بخش اول

0

در منابع اخبار گردشگری که گشتی بزنید، سایت های تاریخی و اماکن تفریحی زیادی به چشم تان می خورد. برای خیلی ها جاذبه های گردشگری تاریخی حال و هوای دیگری دارد. اگر شما هم به دنبال چنین مکان هایی هستید، مناطق زیر برایتان جالب خواهد بود. مناطق گردشگری زیر در فهرست آقار ملی به ثبت رسیده اند.

اورامان تخت

اورامان تخت

اورامان تخت

روستای اورامان در دامنه رشته کوه های زاگرس و در حوالی رودخانه سیروان قرار دارد. معماری خاص این روستا آن را به جایی مهم و ارزشمند برای کشور تبدیل کرده است.
خانه ‌هاى این روستا با سنگ و به صورت پلکانی ساخته شده اند. در این روستا، بام هر خانه، حیاط خانه دیگر است. قدمت این روستا به تاریخ قبل از اسلام باز می گردد .

روستای پالنگان

روستای پالنگان

روستای پالنگان

پالنگان یکی از روستاهای ژاورود ، توابع شهرستان کامیاران ، استان کردستان است و در دره تنگیور قرار دارد. خانه های روستا بر دامنه کوه و در دو طرف دره قرار گرفته اند و با سنگ و به حالت پلکانی ساخته شده اند.
این روستا علاوه بدارای چشمه‌ ها، آبشارها و طبیعتی بسیار زیبا و منحصر به فرد است و در کنار رودخانه تنگیور که به رودخانه سیروان می رسد، قرارگرفته است. این رودخانه خروشان با عبور از میان روستا، آن را به دو قسمت تقسیم کرده است.

روستای تاریخی ژیوار

روستای تاریخی ژیوار

روستای تاریخی ژیوار

روستای ژیوار در منطقه هورامان استان کردستان، در بخش جنوبی کوه‌ های کوسالان و در کنار رودخانه سیروان قرار دارد. ژیوار در گویش کردی به معنی زنده است.
این روستا در دره ای تنگ واقع شده و با توجه به شیب کوه ، به صورت پلکانی ساخته شده است. بناهای  این روستا را باغ های انار، انگور وانجیر فرا گرفته است. قدمت این روستا به دوره صفوی برمی گردد.

حمام پنج شنبه دین

حمام پنج شنبه دین

حمام پنج شنبه دین

حمام پنج شنبه دین در ابعاد ۵/۲ × ۱۴ × ۲۱ متر وسعت دارد و شامل بخش های هشتی، گرمخانه، سربینه، میاندر و خزینه است. فضای گرمخانه به نسبت فضای کوچکتری است و باه شکل چلیپایی دارای است. این بنا از آثار ارزشمند بجای مانده از دوره قاجار است که در محله جوباره اصفهان قرار دارد.

آب انبار دروازه قدیم

آب انبار دروازه قدیم

آب انبار دروازه قدیم

آب انبار دروازه قدیم سفید شهر متعلق به دوران قاجار است. این بنا از مخزن، سردر و پاشیر تشکیل شده است. بنا تماما از آجر ساخته شده است و از سطح زمین پنج متر ارتفاع دارد .

خانه بابا نورعلی

خانه بابا نورعلی

خانه بابا نورعلی

خانه بابا نوعلی مربوط به دوره پهلوی است و در روستای مزرعه شور بخش کوهپایه اصفهان قرار دارد. این بنا حدود ۱۷۰ متر مربع وسعت دارد و شامل دو طبقه است. طرح خانه به صورت حیاط مرکزی است و اتاق هایی در دو ضلع آن ساخته شده است.
در شرق بنا سه اتاق با کاربری مطبخ، مهمانخانه و انبار به اصطلاح بالاچی وجود دارد. در ضلع غربی دو اتاق با کاربری انبار و نشیمن وجود دارد که اتاق نشیمن یک ایوان کوچک دارد و دسترسی به پشت بام و دستشویی زیر پله از این بخش ممکن است. قسمت جنوبی شامل دو ایوان تابستانی است.

نظر خود را بیان کنید