آشنایی با جاذبه های توریستی آذربایجان شرقی

0

در اخبار گردشگری استان آذربایجان شرقی، جاذبه های گردشگری دیده می شود که هر یک در نوع خود جذاب و منحصر به فرد است و از هر نظر برای گردشگری ایران اهمیت دارند. به برخی از این جاذبه ها اشاره میکنیم:

برج خلعت پوشان

برج خلعت پوشان

برج خلعت پوشان

این بنا متعلق به دوره صفوی است و در ده کیلومتری جاده تبریز به تهران قرار دارد. نامگذاری این بنا از این روست که در دوران قاجار هر خلعتی که حاکمان آذربایجان داده می شد، در این برج به آنها اهدا و روی دوش شان گذاشته می شد. این برج دارای دو طبقه سرپوشیده و یک طبقه سرباز است.

قلعه گویجه

قلعه گویجه/جاذبه گردشگری ایران

قلعه گویجه/جاذبه گردشگری ایران

قلعه گویجه

قلعه گویجه

قلعه گویجه

قلعه گویجه

قلعه گویجه در 45 کیلومتری جنوب شرق مراغه قرار دارد و در کنار آن، رود قوری چای روان است. نام گذاری این قلعه بدلیل سنگ های سبزی متعددی است که در این منطقه وجود دارد.
قلعه گویجه بدست بشر ساخته نشده و در واقع بر اثر حوادث طبیعی در دل کوه بوجود آمده است. البته مردمانی که در آن سکونت داشتند، جابجاکردن سنگ ها و ایجاد تغییراتی، فضای راهرومانند و ورودی های متعددی را برای آن ایجاد کرده اند.
تاریخ بنا نیز از هزاره قبل از میلاد تا اوایل دوران اسلامی تخمین زده شده و جز نادرترین قلعه ‌های تاریخی ایران با معماری صخره‌ای بحساب می آید.
این قلعه صخره ای دارای آب انبار، راه پله ‌ها، سکوهای اقامت، دخمه و تالار اصلی است. این قلعه تا دوران سلجوقی کاربرد داشته است و از نبردهای آن دوران، گورستانی در جنوب شرقی قلعه وجود دارد.

تیمچه مظفریه

تیمچه مظفریه

تیمچه مظفریه

تیمچه مظفریه بازاری سنتی در شهر تبریز است که یادگار دوره ناصرالدین شاه است. حاج شیخ جعفر قزوینی این تیمچه را بنا نهاد.
تیمچه مظفریه دارای 26 حجره در طبقه همکف و 26 حجره در طبقه بالایی آن دارد. در این بازارچه قدیمی ترین تجار تبریز کار می کنند. تیمچه مظفریه مرکز صنایع دستی اصیل تبریز است.

نظر خود را بیان کنید