آسبادها یا آسیاب های بادی خوانشرف – نهبندان

0

آسبادها یا آسیاب های بادی خوانشرف در روستای خوانشرف در 5 کیلومتری شمال شرقی شهر نهبندان قرار دارند. آسبادها یا آسیاب های بادی خوانشرف از آثار دوره قاجاریه به شمار می روند که در یک ردیف واقع گردیده و اخیراً مرمت شده اند.

آسیابادهای نهبندان از جمله آثار دیدنی و گردشگری این شهرستان است که گردشگران زیادی را به خود فرا می خواند. این اثر در تاریخ 25 اسفند 1379 با شماره ثبت 3688 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در استان خراسان جنوبی به منظور بهره گیری از بادهای 120 روزه سیستان ، آسبادهایی مشابه آسیاب های بادی استان سیستان و بلوچستان ساخته شده اند که از معروف ترین آن ها آسبادهای روستای خوانشرف می توان اشاره کرد.

آسیاب های بادی یا آسباد ها یکی از نمونه هایی است که گویای این است که بشر خودش را با شرایط محیطی خود وفق می دهد و حد اکثر استفاده را می نماید. منطقه سیستان و خراسان جنوبی محل وزش باد های ۱۲۰ روزه سیستان است ویکی از بهترین مکان ها برای استفاده از انرژی باد می باشد. در مناطق مختلف این منطقه می توان آسباد ها را مشاهده کرد.. علاوه بر خوانشرف همچنین در روستاهای چهارفرسخ، رومه، میغان، همند، و… نیز آسبادهایی وجود دارد که تمامی آنها دارای مالکین خصوصی هستند.

آسیاب های بادی خوانشرف

آسیاب های بادی خوانشرف

آسبادها سازه های بادی است که در گذشته به منظور آسیاب کردن گندم به کار گرفته می شد و تا 70 سال پیش در منطقه خراسان جنوبی به ویژه در شهر و بخش های نهبندان به خاطر وجود بادهای 120 روزه مورد استفاده بوده است. این آسیاب بادها برخلاف آسیاب گندم اروپایی که به صورت افقی طراحی شده محورهایی به صورت عمودی دارد.

طرز کار آسبادها

این آسبادها در دو طبقه ساخته شده اند؛ فضای فوقانی ، محل قرار گیری بزرگترین قطعات آسیاب است و از سه طرف ، محصور است و تنها از طرف وزش باد ، بدون حصار می باشد. محور آسباد به شکل یک تیر ثابت به طول ۴/۵ تا متر است که بر سطح آن شکاف هایی مستطیل شکل به وجود آمده تا بازوها در آن قرار گیرند.

بازوها ، چوب هایی موازی هستند که تیرها را در یک حالت عمودی و در معرض باد نگه می دارند. سنگ آسیاب این بنا شامل دو سنگ هم اندازه مدور است که سنگ زیرین ، ثابت و سنگ فوقانی ، متحرک است. طبقه همکف یا زیرین آسباد، محل انبار آرد و گندم می باشد و از طریق یک رشته پلکان به طبقه فوقانی منتهی می شود.

آسیاب های بادی خوانشرف

آسیاب های بادی خوانشرف

آسبادها آسیایی هستند که با نیروی باد می چرخند. دو دیوار موازی به ارتفاع 10 متر که به فاصله 4 متری هم قرار دارند، ساختمان عمومی این آسبادها را تشکیل می دهند. در قسمت شمالی این محفظه پره هایی بزرگی وجود دارد که با کمک نیروی باد می چرخند. چرخش پره ها اهرم بزرگ و سنگ زیرین را به حرکت درآورده و عملیات آسیاب کردن شروع می شود.

آسبادهای خوانشرف سازه هایی هستند که از آنها به منظور آسیاب کردن گندم استفاده می شده است. آسباد ها معمولاً در کنار هم و متصل به یکدیگر ساخته می شوند تا در برابر باد های ۱۲۰ روزه مقاوم بمانند.

 

آسیاب های بادی خوانشرف

آسیاب های بادی خوانشرف

نظر خود را بیان کنید