آبشار بولا

1

آبشار بولا و یا بشار یکی از جاذبه های طبیعی منطقه ی حفاظت شده ی بولا است که در مجاورت منطقه حفاظت شده چهاردانگه قرار گرفته است.

بولا یک منطقه حفاظت شده با مساحت ۳۹۰۷ هکتار است که در استان مازندران واقع می باشد و بخش کوچکی از آن در استان سمنان قرار دارد. این منطقه در نزدیکی پارک ملی کیاسر و هم مرز با پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه و منطقه حفاظت شده پرور است. بخش دودانگه ی شهرستان ساری و دهستان پشتکوه شهرستان مهدی شهر محل دقیق این منطقه می باشد.

بولا منطقه ای کوهستانی با دو دامنه ی شمالی، جنوبی و شیب های تند است که در حد بالایی جنگل های خزری واقع شده و بخش هایی از آن را نیز مراتع ییلاقی تشکیل می دهند. این آبشار در جاده ای کوهستانی که در وسط جنگل برای مقاصد چوب بری احداث شده است، قرار دارد.

آبشار بولا

آبشار بولا

آبشار بولا، آبشار خزه ای عریضی است که آب آن از چشمه ای در بالا دست تامین می شود. نمای آبشار به روی خزه های سرسبز بسیار دیدنی است. وجود منابع آبی فراوان در این منطقه، باعث به وجود آمدن چندین آبشار کوچک و بزرگ شده است.

این منطقه به علت پوشش گیاهی و جانوری خاص خود از اهمیت خاصی برخوردار است. اگر شانس با شما همراه باشد در اینجا می توانید گونه های ارزشمند این منطقه از جمله خرس قهوه ای و سمندر تاج دار جنوبی را ببینید. از نظر گیاهی، جوامع راش توس که در مناطق دیگر کمتر دیده می شود، در اینجا یافت می شود.

آبشار بولا

آبشار بولا

حیات وحش منطقه

چانورانی از قبیل پلنگ، گرگ، شغال، مرال، شوکا، بز، پازن، خرس قهوه ای، گراز، روباه معمولی، تشی، سمور جنگلی، کبک و کبک دری در این منطقه زندگی می کنند.

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی به صورت مناطق جنگلی متراکم و انبوه و شمشادستان است. گونه های مهم درختی منطقه سامل راش، ممرز، بلندمازو، توسکای ییلاقی،گلابی وحشی(تلکا)،گیلاس وحشی و آلوچه هستند.

آبشار بولا

آبشار بولا

۱ دیدگاه

  1. زیبا و بهشت گونه با تشکر از اینکه جاذبه های گردشگری ایران را به خوبی در سایت معرفی می کنین

نظر خود را بیان کنید