آبشارهای دیدنی اخلمد؛ چناران

2

آبشار اخلمد یا اخلومد در دو کیلومتری روستای زیبای اخلمد در اطراف شهرستان چناران استان خراسان رضوی در شمال شرقی کشورمان قرار دارد و از زیباترین آبشارهای این استان است. آبشار اخلمد دو آبشار بلند است که در کنار هم قرار گرفته است و ارتفاع هر کدام از این آبشارها بیش از ۸۵ متر است.

این گردشگاه طبیعی نزدیک مشهد که در ۸۴ کیلومتری جنوب غربی این شهر قرار گرفته است یک گردشگاه با قدمت چند هزار ساله است.
دهانه دره اخلمد

قدمت چند هزار ساله این روستا هم قابل توجه است. در حقیقت این روستا در دره ای در دل کوه های بینالود قرار گرفته است این کوه ها دنباله ی رشته کوه های البرز است. رشته کوههای اخلمد هم به کوههای بینالود وصل است.

آبشار اخلمد

آبشار اخلمد

در همان قسمت ابتدایی دره اخلمد یک دنیا زیبایی وجود دارد، درختان زیادی که در این نقطه وجود دارند باغ های انواع میوه، انواع گل ها و گیاهان چشم نواز و مناظری دل انگیز و در ادامه آن آبشار اول که ۲۳ متر ارتفاع دارد دیده می شود و این زیبایی را تکمیل می کند بعد از گذشتن از این آبشار و به فاصله یک کیلومتری آن، آبشار اصلی اخلمد با حدود ۸۵ متر ارتفاع قرار دارد و آبشار سوم و آبشار چهارم هم بالای همین آبشارها است. به دلیل بارش های فراوان و ارتفاع زیاد، آبشارهای دره های اخلمد در ماه های اول سال بیشترین آب را دارد و زیبایی شگفت انگیزی دارند.

دیواره های دره که صخره ای است و ارتفاع آن حدود ۷۵ تا ۸۵ متر است یکی از بزرگ ترین جاهای مناسب برای ورزش سنگ نوردی در کشورمان است.

معروف ترین دیواره های این دره، دیواره الله اکبر، دیوار سفید و دیوارعقاب است. این دره چندین آبشار دارد که ۸۵ تای آن ها همیشگی است و در تمام فصول سال دیدن دارد و چند آبشار فصلی که در بعضی فصول جریان دارد و همان طور که گفتیم آبشار اصلی اخلمد ارتفاعش حدود ۸۵ متر است. جنس کوه های اخلمد آهکی است و همین امر سبب بوجود آمدن حفره های عمیق گرد در زیر این آبشارها است. زمین و رسوبات این منطقه قدمتش به دوران ژوراسیک می رسد.

سنگنوردی اخلمد

سنگنوردی اخلمد

از دیگر جاذبه های روستای تاریخی اخلمد، بند اخلمد و غار اخلمد است که ازجاذبه های کم نظیر این منطقه گردشگری به حساب می آید

همچنین دره ای درروستای اخلمد وجود دارد که اسمش دره اجنه است. اجنه که جمع کلمه جن است و از کلمات عربی است به معنی پنهان بودن و ندیده شدن و تاریک بودن است. این دره به دلیل وجود راه های تنگ و تاریک و باریک به دره اجنه معروف شده است. دره اجنه از دره های فرعی دره اخلمد است.

2 دیدگاه

  1. مکانهای بسیار زیبایی در ایران داریم باید به ایرانگردی بیشتر پرداخته شه خصوصا مکانهای کمتر شناخته شده باید بیشتر معرفی شن تا مردم انهارو برای سفرهای خود هدف قرار بدهند تا تورهای خارجی

نظر خود را بیان کنید